LEGENDAI 70: Laisvės kovų archyvatorius

Mūsų rankas pasiekė įspūdingas ir retas archyvas. Dviejuose albumuose – 1986-1990 metų lietuviškos ir rusiškos spaudos iškarpos, su Kauno „Žalgirio“ žaidėjų, trenerių interviu, įvairiais straipsniais krepšinio tematika, rungtynių programėlėmis ir varžybų bilietais. Albumuose net per 300 autentiškų ir kruopščiai suklijuotų iškarpų. Spaudos archyvą sukaupusio Vytauto Valuntos gyvųjų tarpe jau nebėra. Galimybę sužinoti apie šią kolekciją mums suteikė jo anūkas, Vilniuje gyvenantis studentas Vytautas.

 

Archyvo autorius darbą atliko nepriekaištingai. Visos iškarpos suklijuotos pagal datą, nurodant šaltinį. Stebina laikraščių iškarpų lankstymo tikslumas. Buvo parinktas vienodas, viename lape netelpančių iškarpų lankstymo metodas. Ypač įdomūs archyvatoriaus pastebėjimai apie TSRS čempionato šališką teisėjavimą rusų klubų, dažniausiai Centrinio rusų armijos CSKA naudai. Pažymima, jog dėl to ne kartą nudegė ir Vilniaus „Statyba“ bei Vilniaus „Žalgiris“. Komunistinio rėžimo valdžia stengėsi „numušti“ Lietuvos klubų populiarumą. Sukauptuose archyvuose nedidelė dalis iškarpų yra ir apie kitus Lietuvos sporto klubus bei pavienius sportininkus.

 

Įdomu ir tai, jog Vytautas Valunta buvo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės pirmininkas. 1930 m. gimęs Svėdasų miestelyje, baigė Vilniaus universitetą (studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą), tapo lietuvių kalbos mokytoju Raudonėje. Be to, rinko tautosakos kūrinius, buvo Plokščių miestelio kraštotyrininkas, organizavo pasipriešinimą priespaudai. Rinko duomenis apie partizanus ir tremtinius. Viską smulkiai užfiksavo storuose tomuose.

 

Kaip žinoma, anuomet Lietuvoje krepšinis buvo viena iš neginkluoto pasipriešinimo okupantams formų. Viename iš savo straipsnių, archyvo autorius „Žalgirį“, dėl poveikio visuomenei, palygino su Dariaus ir Girėno skrydžiu per Atlantą. Kauno klubas Lietuvą garsino Europoje ir visame pasaulyje. Suprasdamas to svarbą, V.Valunta pasirūpino, jog ateities kartos turėtų galimybę atsigręžti į didingą praeitį.